Aktuálně

Nabídka divadel do Abonmá 2016 ZDE!

<< Úno 2016 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  910111213
      

;Vespo
Město Jičín


Facebook 
Kulturní zařízení města Jičína - netfirmy.czDivadla a opery - netfirmy.cz
 

E-mail Tisk

Nejbližší akce

Akce 

Horní Dolpo - utajená země Himaláje
Název akce:
Horní Dolpo - utajená země Himaláje
Datum konání:
07.03.2013 19.00 h
Místo konání:
Loutkové divadlo Srdíčko - Jičín

Popis

Vstupné dobrovolné. Plakát ke stažení zde

Cestovatelka Pavla Bičíková Vám představí jednu z nejizolovanějších oblastí Himaláje. Uslyšíte příběh o vysokých horách, o budhistické kultuře a o civilizací nedotčených lidech, kteří jsou přímými potomky Tibeťanů.

Pavla Bičíková velkou část svého života věnuje cestování na kole nebo pěšky s batohem po vysokých horách. Dříve spolupracovala jako průvodkyně s outdoorovou cestovní kanceláří SEN. Dnes cestuje převážně se svým mužem a fotoaparátem. Profesně se již téměř 20 let věnuje vytváření turistické nabídky v regionu Český ráj a jeho propagaci.

Dolpo je vzdálený a úžasný kout Himalaje, ležící na severozápad od Dhaulagiri a na východ od Jumla. Pro obtížnou dostupnost se Dolpo nazývá Bo yul – Utajená země. Je odděleno od Nepálu vysokými horskými sedly. Rozkládá se převážně v nadmořské výšce 4.000 až 6.000 m a je velmi řídce osídlené. Díky tomu je i dnes málo navštěvovanou částí Himaláje a trek patří k jedněm z nejobtížnějších. Můžete zde však poznat skutečný život v Himalájích, který je nedotčený civilizací a lidé zde žijí odvěkým způsobem života. A proto jsme se vydali s plnými batohy na 20 denní pouť napříč touto mystickou krajinou.

Velká část Dolpa je součástí Národního parku Shey Phoksundo, s největším vodopádem Nepálu Suligad a posvátným jezerem Poksundo. Jezero  Phoksundo je proslulé svou hloubkou (650m) a stále se měnící paletou odstínů modrých barev.

Horní Dolpo leží až u hranic s Tibetem, a proto jeho syrová krajina tuto zemi připomíná. Na své cestě jsme přespávali často pod širým nebem na ohromujících místech mezi zasněženými horami s výhledy např. na posvátnou Křišťálovou horu nebo na Dhaulagiri. Překonali jsme šest sedel nad 5.000 m n. m., prošli jsme slavnou stezku démomů z filmu Himalaya od Erica Vallie. Na pěšinách jsme potkávali jen karavany jaků, putující vesničany a na strmých svazích jsme viděli stáda modrých ovcí. Procházeli jsme odlehlými vesničkami, kde jsme večer seděli s místními nad miskou rýže a poslouchali jejich životní příběhy, např. o maoistech nebo o slavné himalájské viagře. Obyvatelé Dolpa, zvaní bhotiové, jsou tibetského původu a buddhistického náboženství. Navštívili jsme magickou Shey Gompa, duchovní srdce vnitřního Dolpa, a řadu dalších buddhistických a bonistických klášterů. Tibetské vesnice, gompy, kláštery a hory v nás zanechaly nezapomenutelný zážitek, který vám chci prostřednictvím fotografií a vyprávění alespoň částečně předat.

ADSC 0646

ADSC 0756

BSC 0263

Místo konání

Místo konání:
Loutkové divadlo Srdíčko
Ulice:
Husova 206
PSČ:
50601
Město:
Jičín