Rekonstrukce biografu

  

Průběžná fotogalerie z rekonstrukce biografu na našem facebooku

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 20. 2. 2017

 Začíná rekonstrukce Biografu Český ráj, promítat se bude ve Valdicích

Od 1. března přerušuje jičínský biograf svůj provoz a budovu přebírají stavbaři. Aby diváci nepřišli o nejnovější snímky, stěhuje se promítání do valdického kulturního domu. Zdejší kinosál z 80. let tak téměř po 25 letech znovu ožije. Mezitím bude probíhat generální oprava budovy v Jičíně, jejíž vzhled se má vrátit do původní podoby z 20. let minulého století. Zbrusu nový biograf bude čekat své první diváky v létě 2018.  

Nejnavštěvovanější jednosálové kino v Královéhradeckém kraji čeká 28. února poslední promítání. Pak bude na více jak jeden rok uzavřeno, aby zde proběhla celková rekonstrukce budovy. Ta se má vrátit do původního vzhledu z 20. let 20. století, avšak uvnitř dostane nejmodernější techniku i vybavení. „Poslední promítání v biografu proběhne 28. února a na programu jsou tři tituly – Lego Batman, Zlato a T2 Trainspotting. Pro diváky „starého bia“ máme malé překvapení – vstupenky z posledního dne budou zároveň platit jako volná vstupenka do nově zrekonstruovaného kina,“ uvádí jeho provozní Michal Miškovský. Během března pak proběhne demontáž techniky, která se postupně zprovozní v kinosálu ve Valdicích. První projekce by zde měla být spuštěna na apríla, tedy 1. dubna. „Informace o našem programu se dozvíte a rezervaci vstupenek provedete na obvyklých místech, tedy na webu www.biografjicin.cz anebo v městském infocentru,“ dodává Miškovský.

Biograf po skončení promítání převezmou stavbaři – firma Chládek a Tintěra, Pardubice a. s., která postupně začne s prvními pracemi. „Již během února byly vedle kina vyhloubeny čtyři průzkumné vrtané sondy pro zjištění přesné skladby podloží, na kterém kino stojí. Vzorky zeminy byly převezeny do laboratoře k rozborům a vyhodnocení. Výsledky poté posoudí generální projektant a podle toho se začne s pracemi,“ uvádí Jan Strašík z investičního odboru města. Budova, která byla původně divadlem Český ráj a následně divadlem Mrňákovým, dostane původní háv fasády z roku 1923. V 50. letech zde byly „nalepeny“ přístavby, které se nyní zcela odstraní. Upravena bude celá sedlová nástavba střechy včetně krytiny a replikami se nahradí původní, dnes již naprosto nevyhovující okna a dveře. Ve vstupním portálu zmizí staré železné schodiště a demontuje se zasklení. Obnovou projdou také veškeré sítě a technologie budovy. V interiéru zase zmizí dřevěný obklad a plechové stropy. Dojde ke zmenšení sálu ze současných předimenzovaných 310 sedadel na dostačujících 185 sedadel (z toho 65 bude na balkoně) a přesunuta bude promítací kabina. Rozšíří se hlavní foyer, a to i do prostor v patře. Zcela nové budou šatny a zázemí pro účinkující, které dosud chyběly. „Kromě kompletní stavební úpravy sálu se zlepší také jeho akustika a získáme nejmodernější ozvučení pro filmové projekce – Dolby Atmos. Spolu se 4K projektorem, který již máme, tak bude náš biograf vybavený nejvyšší možnou technologií. Pro diváky se tak spolu se zvětšením foyer zvýší komfort o několik řádů,“ vysvětluje ředitel KZMJ, Bc. Pavel Nožička. Sál bude navíc možné využít mimo promítání i pro koncerty, přednášky, případně malé divadlo. V další etapě se v projektu počítá i s úpravou okolního veřejného prostoru a se zvětšením parkoviště. „Rekonstrukce Biografu Český ráj byla již nevyhnutelná. Kromě promítacího zařízení, které bylo digitalizováno před šesti lety, dosluhovaly veškeré technologie budovy. A protože se návštěvnost kina postupně zvyšovala, padlo rozhodnutí rekonstrukci provést, a to bez jakýchkoli dotačních prostředků,“ říká místostarosta města Mgr. Petr Hamáček. Cena za rekonstrukci je 34 897 378 Kč bez DPH a stavba i financování je rozděleno do dvou etap. Město navíc při splnění určitých podmínek může ušetřit na odečtu DPH. Biograf by měl být předán začátkem léta příštího roku.

Průměrně se ročně v kině odehraje na 652 projekcí pro děti a dospělé diváky. Oblíbená jsou také pravidelná dopolední představení pro seniory. Svou návštěvností se Jičín řadí na první místo jednosálových kin v Královéhradeckém kraji a na 30. místo v celorepublikovém žebříčku.

www.biografjicin.cz


Partneři KZMJ

mujicin.cz www.vespo.cz www.cesky-raj.info

Sociální sítě