Dovolená v Jičíně – rady a tipy – KZMJ
Infocentrum  
28. února Čt 0:00
Dovolená v Jičíně – rady a tipy

Dovolená v Jičíně – rady a tipy

Jičín je především známý postavičkami Rumcajse, Manky a jejich malého synka Cipíska. I proto v Jičíně můžete navštívit místa, která souvisí právě s jejich příběhem. V ulici Pod Koštofránkem, za opevněním Starého města, se rozkládá Rumcajsova ševcovna. Útulná chaloupka s dvorkem, která se zalíbí všem věkovým kategoriím. A co v ní můžete vidět? To je Rumcajsovo tajemství, které musíte sami objevit! 

Dalším místem s „Rumcajsí atmosférou“ je interaktivní Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře v budově Valdštejnského zámku, která je plná pohyblivých expozic. Podaří se Vám pomoct Rumcajsovi vysvobodit uvězněnou Manku z věže?

Co však činí Jičín městem Rumcajse, je jeho samotná přítomnost. V průběhu července a srpna ho můžete osobně potkat, jak si se svou ženou Mankou společně kráčí centrem města a rozpráví se všemi, kteří se na ně přijeli podívat. 

Pro krásný výhled můžete vylézt na Valdickou bránu, která se svými 52 metry činí jeden z nejvyšších bodů v Jičíně. Stačí zdolat 156 schodů a otevře se před vámi krajina Jičína i vzdálených sopečných vrchů Veliše a Zebína s kaplí sv. Máří Magdalény. I ty, při jejich zdolání, nabízí malebné panorama města Jičína. 

Jičín byl ovlivněn i osobností Albrechta z Valdštejna, který dal městu jeho nynější podobu. Zasloužil se o postavení kostela Sv. Jakuba Většího, jenž měl být původně monumentální biskupskou bazilikou. Díky nečekané Valdštejnově smrti, tak jako mnoho dalších projektů, se nepodařilo jeho plán naplnit. I tak zde můžete vidět mistrovskou práci barokních umělců. Chtěli byste se dozvědět o kostele něco víc? Využijte komentovaných prohlídek, které probíhají vždy v pátek a sobotu, a to nejen v kostele sv. Jakuba Většího, ale i sv. Ignáce z Loyoly, který byl v Jičíně z budován už z dob dřívějších. Za dob Albrechta z Valdštejna byl pouze přesvěcen. Důvod je prostý, sám vévoda pozval řád jezuitů, aby se ve městě usídlili a tento kostel přijali, proto jej vysvětili ve jménu sv. Ignáce, který je zakladatelem tohoto řádu.

Na hlavním náměstí v Jičíně – Valdštejnovo náměstí – se nachází budova zámku, který sloužil i jako sídlo Albrechta z Valdštejna. Raně barokní palác nenabízí turistům prohlídkové okruhy, ale mohou zde navštívit místní Regionální muzeum a galerii – Muzeum hry. Kromě klasické muzejní expozice nabízí i muzejní hernu a interaktivní formu prohlídky. Návštěvník si sám vyrobí „kouzelnou Valdštejnovu hůlku“, pomocí které se snaží rozklíčit mnohá tajemství. Podaří se Vám odemknout bájnou třináctou komnatu? 
Kde se kdysi v zámku nacházela konírna, tam se dnes nachází galerie. V průběhu celého léta je zde expozice od Bratří Formanů s názvem Konírna imaginární, vytvořená „na míru“ pro prostory jičínské galerie. Je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé. 
Albrecht z Valdštejna využil reliéfu krajiny Jičína ke zbudování komponovaného krajinného celku. Mimo jiné je jeho součástí Valdštejnská lodžie s Libosadem. K ní se můžete projít příjemnou trasou ve stínu čtyřřadé lipové aleje s více než 900 lipovými stromy. Dvou kilometrová alej sloužila jako příjezdová cesta do Valdštejnova letního sídla – Valdštejnské lodžie.

To ale ještě není vše. Pouze pár kroky z Valdštejnova náměstí se dostanete do ulice Židovská. Už od 16. století se zde soustřeďovalo židovské osídlení. Dnes zde můžete najít zrekonstruovanou židovskou školu s expozicí a pravidelným kulturním programem, ale také nově opravenou synagogu, která je pro veřejnost taktéž plně přístupná. 

Rádi byste se vydali i za sportovním vyžitím? Přes léto je otevřené venkovní koupaliště Kníže s mnoha atrakcemi, ale také kryté Aqua centrum s plaveckými bazény, tobogánem, divokou řekou, vířivkami a dětskými bazénky. Poblíž Aqua centra si přijdou na své i hráči tenisu, volejbalu i beach volejbalu, protože je možné si zdejší kurty pronajmout a přijít si zahrát. Beach volejbalová hřiště je možné využít na „Matějáku“, kde se lze přihlásit i na pravidelné turnaje.

A kde se dočíst více o programu, který o prázdninách probíhá? Nahlédněte do našeho kalendáře akcí. Těšit se můžete na pohádky, koncerty, divadla a další program.
Těšíme se na Vás!

Partneři KZMJ

mujicin.cz www.vespo.cz www.cesky-raj.info

Sociální sítě