Jičín jako oblíbená turistická destinace – i v roce 2018 – KZMJ
Infocentrum  
18. září Út 15:05

  Jičín jako oblíbená turistická destinace – i v roce 2018

  Naše pohádkové město má z pohledu turismu velmi dobré renomé. Výsledky letní návštěvnosti ani tentokrát nezklamaly a i přes tropické počasí byl počet návštěvníků opět vysoký. Konkrétně v Městském infomačním centru Jičín atakoval rekordy. I když ty letos nakonec zůstaly nepokořeny, tak červencových 26.835 osob patří mezi historicky druhý nejlepší výsledek. Navíc v pondělí 10. září byl přivítán stotisící návštěvník letošního roku. Pojďme se na statistiky podívat trochu detailněji.

  Letošní počasí se vymykalo všem zavedeným pravidlům. Velmi teplé dny přišly už v květnu, a tak se i mnozí cestovatelé vydali na svoje výlety a dovolené s předstihem. Velmi dobře to ukazuje pohled na tabulku návštěvnosti, zatímco vždy v květnu se pohybuje okolo sedmi tisíc, tak letos to bylo tisíc skoro deset. Stejně tak v červnu, kdy byl nárůst návštěvnosti dvoutisícový. V červenci a srpnu jsme na vlastní kůži zjistili, jak vypadají tropy. Počasí mělo přímý vliv na chování turistů, takže nejvíce navštěvovaná byla koupaliště a další možnosti ochlazení. Naopak hrady, zámky a muzea nezažívali právě nejlepší období. Kupodivu v MIC Jičín byla návštěvnost poměrně stabilní. Pouze o přibližně 3% nižší oproti minulému rekordnímu roku. I tak se denní průměr návštěvnosti pohyboval okolo 820 osob denně. Celkem za oba dva prázdninové měsíce ukázalo počítadlo na 50.641 osob.

  První polovina září opět nabízela velmi teplé počasí, takže i návštěvnost opět stoupala. Odhadovaný růst je kolem 2.500 osob. Proto bylo možné v pondělí 10. září přivítat jubilejního stotisícího návštěvníka letošního roku. Díky těmto číslům je právě MIC Jičín jedním z nejnavštěvovanějších informačních center v celé České republice a naprosto suverénně v Českém ráji. Devadesát tři procent návštěvníků tvoří tuzemští návštěvníci, tedy Češi, zbylých sedm procent připadá na tradiční „sestavu“ Polsko, Německo a Nizozemsko – zde se pořadí již několik let nemění. Ale výrazný vzestup návštěvnosti byl letos zaznamenán u turistů z Izraele, kteří v České republice obecně oceňují velkou bezpečnost a také velké množství židovských památek.

   Ptáte se, proč je návštěvnost právě v Jičíně takto vysoká? Vysvětlení je jednoduché, Jičín nabízí unikátní kombinaci turistických cílů pro všechny věkové skupiny. Pro děti máme Rumcajse a celkovou tematiku pohádkového města, pro turisty jsme vstupní branou do velmi atraktivního Českého ráje, pro milovníky historie jsme městem vévody Albrechta z Valdštejna a pro další jsme zajímavým kulturním bodem například díky projektu Prodloužené víkendy či akcím ve Valdštejnské lodžii. Mnoho turistů oceňuje, že MIC Jičín není pouze klasickou informační kanceláří, ale též významným prodejcem suvenýrů a regionálních potravin. Dále jdeme návštěvnosti naproti pořádáním vlastních akcí, jako je třeba „Ochutnej Český ráj“ či komentovaná prohlídka Cipískovi stezky přímo s Rumcajsem a Mankkou. Tradiční návštěvnost generují také místní obyvatelé kvůli nákupu vstupenek na kulturní akce, nebo pro zajištění drobných kancelářských prací. Ale tyto činnosti jsou standardem prakticky ve všech informačních centrech.

  V příštím roce očekáváme ještě vyšší návštěvnost díky dlouho očekávanému přesunu do rekonstruovaných původních prostor v podloubí zámku. Děkujeme za dlouhodobou přízeň. Velmi detailní statistiky o návštěvnosti, důvodech jejího růstu a další zákulisní informace o MIC Jičín zveřejníme v tradiční Analýze návštěvnosti, která bude k dispozici v průběhu listopadu. Fyzicky přímo v MIC a též na webové stránce Kulturní zařízení města Jičína, turistickém portále www.jicin.org a sociálních sítích.

  Jakub Šeps

  MIC Jičín

  Partneři KZMJ

  mujicin.cz www.vespo.cz www.cesky-raj.info

  Sociální sítě