Jičínské muzeum se v dubnu promění v imaginární konírnu – KZMJ
Infocentrum  
12. dubna Čt 10:22
Jičínské muzeum se v dubnu promění v imaginární konírnu

  Jičínské muzeum se v dubnu promění v imaginární konírnu

  Divadlo bratří Formanů je živoucím společenstvím bez stálé scény a uceleného souboru, společenstvím svázaným blízkým názorem na práci i na způsob života. Pohyb, hra, setkávání a nezávislost jej přivádějí do prostředí často nedivadelních, ale provokujících svou atmosférou, historií, vnitřní silou. Pro každý projekt vzniká nový tým, vytvářející vždy poněkud odlišný, osobitý náboj, vlastní náladu, nutnou pro nalezení toho pravého divadelního tvaru. Kromě divadelních představení je Divadlo bratří Formanů v posledních letech činné i na poli výstavním, přičemž je někdy těžké hledat ostrou hranici mezi oběma formami vyjádření. V posledních letech tak připravuje tým výtvarníků, řemeslníků a jedinečných osobností velmi úspěšnou výstavu, která se po prvních instalacích v Plzni, Trutnově, Paříži a Dánském Silkeborgu objevila pod názvem “Zámecké imaginárium” postupně v Kostelci nad Orlicí, v Litomyšli a v nedávné době také v Roztokách u Prahy.

  V loňském roce jičínské muzeum oslovilo Matěje Formana a začala vznikat nová výstava také pro Jičín. “Konírna imaginární”- výstava k vidění, hraní, a objevování aneb ustájené umění nevycválaných umělců obsadí prostory bývalé Valdštejnovy konírny na celou hlavní výstavní sezónu – od 13. dubna do 16. září 2018. Každá výstava se liší od předchozích tím, že je adaptována do nového prostoru a v něm je jedinečná. Pro jičínskou instalaci v konírně se hlavním tématem stává právě kůň.

  Koordinátor výstavy Matěj Forman ve spolupráci s dalšími výtvarníky Terezou Komárkovou, Martinem a Renatou Lhotákovými, Pavlem Mackem, Irenou Vodákovou, Janou Paulovou, Andreou a Josefem Sodomkovými, Barkou Zichovou, Terezou Vostradovskou, Veronikou Podzimkovou, Kamilou Spěvákovou,  Barbel Haage a dalšími zabydlí prostor bývalé konírny nepřeberným množstvím příběhů zakletých v divadelních dekoracích, loutkách, nápaditých předmětech a hrách. 

  Odborní pracovníci muzea připravili doprovodné programy pro školy, které s tématem koně souvisí. Školy se mohou těšit na komponované programy, které by měly představit koně Albrechta z Valdštejna, koně v archeologických nálezech Jičínska anebo třeba motiv koně ve výtvarném umění. 

  Výstava „Konírna imaginární“ bude otevřena od 13. dubna do 16. září 2018 v zámecké galerii jičínského muzea, denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin.

  Partneři KZMJ

  mujicin.cz www.vespo.cz www.cesky-raj.info

  Sociální sítě